Wiertła są najczęściej używanymi i stosowanymi narzędziami w profesjonalnych zastosowaniach przemysłowych i domowych. Za pomocą wiertarki można wykonywać otwory o różnych średnicach na różnych poziomach, w tym na powierzchniach drewnianych, metalowych, w cemencie itp. Dodając akcesoria do wiertarki, można jej używać do szlifowania, otwierania i zamykania śrub, polerowania, a nawet cięcia. Jednak przed rozpoczęciem pracy z jakimkolwiek narzędziem należy zapoznać się ze sposobem działania tego narzędzia lub urządzenia, a zwłaszcza z zasadami bezpieczeństwa podczas jego używania. Przy odrobinie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i zasad pracy z wiertarkami można zarówno przedłużyć żywotność urządzenia, jak i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli kiedykolwiek używałeś wiertarki podczas realizacji projektu lub w domu, oznacza to, że posiadasz podstawowe informacje na temat pracy z wiertarką. Poniżej przedstawiono jednak kilka wskazówek dotyczących pracy z wiertarkami, dzięki którym można zadbać o zdrowie swoje i swojego urządzenia.

1. Wybierz odpowiedni rodzaj wiertarki

Pierwszym krokiem do udanego wiercenia jest wybór odpowiedniego rozmiaru i typu wiertła oraz wierteł. Oczywiście istnieje duży wybór wierteł, w tym wiertarki przewodowe, wiertarki udarowe przewodowe, klucze udarowe przewodowe itp.

2. Nie zapomnij o bezpiecznej odzieży roboczej i ochronnej

Aby bezpiecznie wykonywać wiercenia, należy zawsze nosić okulary ochronne. Zaleca się również stosowanie masek oddechowych, aby uniknąć wdychania pyłu powstającego podczas wiercenia. Rękawice są również bardzo dobrym narzędziem i mogą być pomocne, jeżeli są dokładnie dopasowane do rozmiaru dłoni. Należy więc wybrać rękawice w odpowiednim rozmiarze, aby chroniły dłonie przed uszkodzeniami.

3. Upewnij się, że uchwyt wiertarski jest dostatecznie dokręcony

Przed rozpoczęciem wiercenia upewnij się, że wiertło pracuje pewnie i płynnie w uchwycie. Jeśli uchwyt jest luźny, wiertło nie będzie się obracać. Aby dokręcić uchwyt wiertarski w wiertarce, należy najpierw włożyć wiertło do uchwytu wiertarskiego. Następnie dokręcić uchwyt wiertarski do momentu kilkukrotnego kliknięcia. Następnie należy obrócić uchwyt wiertarski do tyłu, aż do usłyszenia i wyczucia pojedynczego kliknięcia. Gdy usłyszysz ostatnie kliknięcie, oznacza to, że wiertło zostało bezpiecznie zablokowane na swoim miejscu.

4. Dokręcanie przedmiotu obrabianego

Aby uniknąć przemieszczania się obrabianego przedmiotu, przed rozpoczęciem wiercenia należy go zacisnąć za pomocą zacisku. Nigdy nie trzymaj przedmiotu ręką, a wiertło trzymaj obiema rękami, aby nie stracić nad nim kontroli.

5. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na wiertło

Większość pracy związanej z wierceniem powinna być wykonywana przez sam silnik. Zbyt silny nacisk może spowodować poślizg wiertarki lub uszkodzenie silnika. Dlatego ważne jest, aby dostosować prędkość obrotową wiertarki i siłę nacisku do materiału, z którym pracuje. Na przykład, aby wykonać zgrubne otwory podczas obróbki drewna, można zastosować dużą prędkość i nacisk. Jednak silne naciskanie może zwiększyć prawdopodobieństwo wyrwania otworu. Aby zmniejszyć ryzyko wyrwania otworu w drewnie, należy pracować nieco wolniej i trzymać wiertło możliwie prosto.

6. Unikanie noszenia biżuterii i luźnych ubrań podczas wiercenia

Noszenie biżuterii, szalika oraz ubrań z długimi i luźnymi rękawami jest niebezpieczne podczas pracy z wiertarkami. Ruch wiertarki może chwycić i pociągnąć za wiszące przedmioty, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego podczas wiercenia należy związać włosy do tyłu, jeżeli są długie, i podwinąć rękawy, jeżeli są długie i luźne.

7. Oznacz miejsce wiercenia

Na powierzchniach takich jak metal, szkło itp. wiertło może się ześlizgnąć, dlatego najlepiej jest najpierw uderzyć w powierzchnię roboczą gwoździem i zaznaczyć ją. Następnie wykonać otwór mniejszym wiertłem. Następnie wywiercić otwór głównym wiertłem. Ułatwi to wiercenie prosto i czysto. Podczas pracy z płytkami można również przykleić kawałek papieru do punktu docelowego, aby zapobiec ześlizgiwaniu się wiertła.

8. Wyłącz wiertarkę, gdy poleje się na nią woda

Jeżeli na przewodową wiertarkę elektryczną wyleje się woda, należy odłączyć ją od zasilania, a następnie wysuszyć za pomocą suszarki Ronix lub zwykłej suszarki, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem lub spalenia narzędzia. Jeśli używasz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki, wyjmij baterię i pozostaw urządzenie do wyschnięcia. Oczywiście Ronix Tools może dostarczyć wodoodporne wiertarki akumulatorowe, które są odporne na działanie wody.

9. Używaj podstawy wiertła

Podstawa wiertarki pełni funkcję prowadnicy i ramy. Można jej użyć, gdy chcemy wiercić na twardej powierzchni. Podstawa wiertła jest bardzo pomocna w przypadku, gdy wiercenie w linii prostej jest trudne.

10. Nie trzymaj ani nie wieszaj wiertarki przewodowej na kablu

Nigdy nie trzymaj ani nie noś wiertarki przewodowej, gdy jest ona zawieszona na kablu - może to spowodować przerwanie przewodu i zwarcie.