Przebita opona może zdarzyć się każdemu, dlatego warto dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić. Oto kilka narzędzi, które powinieneś mieć w swoim samochodzie, aby wymienić koła letnie lub założyć zapasowe.

Choć nie będziesz tego często potrzebować, zmiana kół w samochodzie może być umiejętnością oszczędzającą czas, która pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, nerwy i wysiłek. Samodzielna zmiana kół w samochodzie nie jest trudna i potrafi to zrobić niemal każdy kierowca. Dzięki temu proces ten będzie znacznie prostszy, ale będziesz potrzebował kilku narzędzi.

Jaki klucz do kół powinieneś wybrać?

Klucz do kół jest tym, czego potrzebujesz, aby zdjąć stare koło i zamontować nowe. Można go użyć do koła zapasowego lub do wymiany opon zimowych lub letnich. Klucz do kół jest dołączony do większości samochodów. W większości samochodów klucz do kół znajduje się pod podłogą bagażnika.

Jeśli jeszcze nie masz klucza do kół, możesz go kupić na eBayu. Najbardziej popularne są klucze do kół w kształcie krzyża i teleskopowe. Różnią się one budową i kształtem, co może wpływać na komfort użytkowania. Klucze teleskopowe są łatwiejsze w użyciu, ponieważ mają długie ramię. Na Allegro dostępne są modele wysuwane, które ułatwiają odkręcanie śrub i są na tyle kompaktowe, że można je złożyć i schować w samochodzie. Z kolei klucze krzyżakowe pozwalają sprawniej obracać śrubą po jej odkręceniu.

Wskazówka! - Do poluzowania upartego koła można wykorzystać ciężar własnego ciała, stając na nim i używając do tego stopy.

Ważne jest, aby klucz do kół był wykonany z wysokiej jakości materiałów. Bardzo ważne jest, aby klucz do kół był wykonany z wysokiej jakości materiałów. Model wykonany z wytrzymałego stopu metali sprawi, że klucz nie będzie się wyginał ani korodował przez lata. Gumowane uchwyty są również świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapobiegają ślizganiu się klucza podczas zakładania i zdejmowania kół.

Klucze krzyżakowe i teleskopowe to najlepsze opcje, które warto mieć w samochodzie na wypadek awarii lub konieczności wymiany kół w trasie. Aby ułatwić i przyspieszyć pracę, do wymiany kół w garażu można użyć klucza pneumatycznego lub udarowego.

Allegro sprzedaje większość kluczy do kół z zestawem uniwersalnych nasadek i/lub szczypiec. Dzięki temu można je stosować w każdym modelu samochodu bez względu na rodzaj zastosowanej śruby.

Jaki jest koszt wysokiej jakości klucza do kół? Nie jest to duży wydatek, tym bardziej, że trzeba go ponieść tylko raz na kilka lat. Dobrej jakości klucze można kupić już za 50 zł, a ich cena może wzrosnąć nawet do 200 zł.

Przy wyborze klucza do kół zwróć uwagę na następujące rzeczy

  • Długość klucza (długi klucz ułatwia odkręcanie).
  • Możliwość składania (łatwe przechowywanie);
  • Rękojeść jest gumowana dla lepszego chwytu
  • Jakość konstrukcji
  • Zestaw nasadek uniwersalnych

podnośnik samochodowy

Wybieramy podnośnik samochodowy

Aby podnieść pojazd, oprócz klucza do kół będziemy potrzebować także lewarka samochodowego. Podnośnik często jest dołączany do samochodu, podobnie jak klucz do kół. Zazwyczaj jest to zwykła dźwignia, za pomocą której można podnieść samochód. W praktyce spełnia on swoją rolę i jest wystarczający.

Podnośnik hydrauliczny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie posiadasz podnośnika, lub jeśli planujesz samodzielnie zmieniać koła między sezonami. Taki podnośnik jest bardziej zaawansowany niż ręczny i przyspiesza proces wymiany kół. Najpopularniejszym typem podnośnika hydraulicznego jest żaba, którą można określić jako podnośnik na kołach. Modele te są w przystępnych cenach od kilkudziesięciu złotych i będą najlepszym wyborem dla większości kierowców. Ten typ podnośnika ma największą wadę: Jest zbyt ciężki.

Hydrauliczny podnośnik słupkowy (zwany też bottlejack) to najlepszy wybór, jeśli chodzi o podnośnik kompaktowy. Ten typ podnośnika jest niewielkich rozmiarów i ma duży udźwig. Można go łatwo przechowywać w bagażniku lub torbie na akcesoria.

Pamiętaj! - Kliny pod koła nie powinny być używane do podnoszenia osi napędzanej samochodu, ponieważ w tym miejscu działa hamulec.

Dobrym pomysłem, niezależnie od tego, jaki podnośnik hydrauliczny wybierzesz, jest zakup tzw. klinów pod koła. Są to małe blokady, które zapobiegają toczeniu się samochodu podczas jego podnoszenia.

Akcesorium małe, ale niezbędne

Warto zainwestować w drobne, ale bardzo przydatne akcesoria ułatwiające zmianę kół, zwłaszcza jeśli mamy starszy samochód lub musimy wymienić zużyte lub zerwane śruby.

Felgi samochodowe mają częsty kontakt z wodą, śniegiem i błotem, co może powodować powstawanie rdzy. Niedrogim i prostym sposobem na usunięcie rdzy z felg i śrub mocujących jest użycie szczotki drucianej. To koszt zaledwie kilku złotych. Drucianą końcówką do wiertarki można również oczyścić felgę, jeśli jest ona wymieniana w garażu.

Po zdjęciu kół konieczne będzie nasmarowanie piasty. Z biegiem czasu może się na niej gromadzić wiele zanieczyszczeń. Smar miedziany, np. Można go stosować w postaci pasty lub sprayu. Jest w przystępnej cenie - od kilku złotych za małą tubkę do kilkudziesięciu złotych za półkilogramową puszkę.

Ważne! - Podczas zmiany koła na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt ostrzegawczy powinien być umieszczony 100 m za pojazdem. W terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy powinien być umieszczony bliżej pojazdu - w odległości od 30 do 50 m.

Aby bezpiecznie zmienić koło na drodze, należy zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne każdemu kierowcy: trójkąt ostrzegawczy lub kamizelkę odblaskową. Dobrym rozwiązaniem są rękawice ochronne lub gumowe, które pozwolą uniknąć zamoczenia rąk.