Dobra szlifierka kątowa może z łatwością przecinać metal, mur, a nawet beton. Ale czy dobrym pomysłem jest używanie szlifierki kątowej do cięcia drewna? Zanim wyciągniesz swoją niezawodną szlifierkę kątową, aby wyciąć kawałek niedoszłej tarcicy, rozważ następujące czynniki.

Zawartość strony hide 1 Szlifierka kątowa do cięcia drewna - tak czy nie? 1.1 Obrażenia spowodowane niewłaściwym użyciem szlifierki kątowej do cięcia drewna 2 Jakie tarcze do szlifierek kątowych są najlepsze do cięcia drewna? 2.1 Szlifierka kątowa do cięcia drewna: 3 najlepsze produkty 3 Czy używanie szlifierki kątowej do cięcia drewna jest efektywne? 3.1 Porady i wskazówki, jak uniknąć błędów

Szlifierka kątowa do cięcia drewna - tak czy nie?

Tak - brzmi szybka i idiotyczna odpowiedź. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie i większość profesjonalistów odradza cięcie drewna tarczą do cięcia metalu. Trzeba wiedzieć, jak używać szlifierki kątowej do cięcia drewna i jakie ostrza stosować. Z używaniem szlifierki kątowej do cięcia drewna wiążą się jednak również poważne niebezpieczeństwa, dlatego zrozumienie, czego można się spodziewać, pomoże zachować bezpieczeństwo. Co jest powodem takiego postępowania? Ponieważ cięcie materiału łatwopalnego, jakim jest drewno, za pomocą tarczy ściernej na szlifierce może skończyć się katastrofą. Oprócz tego oczywistego, istnieje również inne potencjalne zagrożenie związane z używaniem szlifierki kątowej do cięcia drewna

Ze względu na gęstość materiału, przy użyciu wysokoobrotowego narzędzia elektrycznego, takiego jak szlifierka, do cięcia metalu lub nawet przy próbie cięcia betonu tarczą diamentową, występuje większy opór. W przypadku drewna jest inaczej. Podczas używania szlifierki kątowej do cięcia drewna, lekkiego materiału, niewielka zmiana postawy, np. zgięcie nadgarstka, może spowodować gwałtowną zmianę kierunku obrotów szlifierki. W takiej sytuacji czas reakcji użytkownika może być niewystarczający, aby odwrócić tę niemal natychmiastową zmianę i może się okazać, że szlifierka pracuje z prędkością 15 000 obr. Ponadto większość szlifierek nie ma elektronicznego hamulca i wolno przestaje się obracać, a chyba nie chcesz znaleźć się na drodze rozwścieczonej szlifierki lecącej przez czas i przestrzeń.

szlifierka kątowa w warsztacie stolarskim

Obrażenia spowodowane niewłaściwym użyciem szlifierki kątowej do cięcia drewna

W badaniu przeprowadzonym przez grupę chirurgów ręki w Japonii na podstawie dokumentacji 15 pacjentów leczonych z powodu urazów spowodowanych przez szlifierkę kątową w latach 2017-2018 udowodniono, że brak wiedzy na temat możliwości maszyny był główną przyczyną tych urazów. Niewiedza o potencjalnych zagrożeniach związanych z używaniem szlifierki kątowej do cięcia drewna może skutkować nieuleczalnymi i przenikliwymi uszkodzeniami.

Dlatego też, jeśli wrócimy do pytania, czy szlifierki kątowe mogą być również używane do cięcia drewna?

Najlepszą odpowiedzią byłoby: Tak, oczywiście. Szlifierka kątowa może ciąć drewno, ponieważ ma do tego odpowiednią siłę i możliwości. Nie oznacza to jednak, że użycie szlifierki kątowej do cięcia drewna będzie optymalnym rozwiązaniem. Chociaż szlifierka kątowa jest przydatna przy małych projektach, należy się dobrze zastanowić, zanim użyjemy jej do dużego projektu.

Jakie tarcze do szlifierki kątowej są najlepsze do cięcia drewna?

Szlifierka kątowa ma swoje zastosowanie, jeśli chcesz po prostu wyciąć małe otwory w drewnie (takie jak krawędzie listew) lub wyrzeźbić fragmenty drewna. Należy jednak używać trójzębnej tarczy do cięcia drewna lub tarczy do rzeźbienia w drewnie. Do cięcia drewna za pomocą szlifierki kątowej potrzebny jest odpowiedni rodzaj tarczy. Przyjrzyjmy się zatem kilku alternatywnym rozwiązaniom w zakresie najlepszych tarcz do cięcia drewna.


Cięcie drewna za pomocą szlifierki kątowej

Zacznijmy od pytania, czy do cięcia drewna można używać zwykłej tarczy. Jest to częsty błąd popełniany przez początkujących użytkowników, którego należy unikać. Cięcie zwykłą tarczą jest możliwe, ale bezpieczeństwo jest niewystarczające. Jeśli coś pójdzie nie tak, szlifierka może się podnieść i odlecieć od stołu, na którym pracujesz. Obracając się z dużą prędkością, można doznać poważnych obrażeń. Zamiast próbować używać zwykłej tarczy, powinieneś poszukać jednej z wymienionych poniżej tarcz do cięcia drewna, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku przy jednoczesnym zachowaniu gładkiego i dokładnego wyglądu Twojego projektu. Obracanie się z dużą prędkością może spowodować poważne obrażenia. Zamiast próbować używać standardowego ostrza, sięgnij po jedno z wymienionych poniżej ostrzy do cięcia drewna, które pomoże zmniejszyć ryzyko wypadku przy jednoczesnym zachowaniu gładkiej i precyzyjnej estetyki Twojego projektu. Wybierz tarczę do rzeźbienia w drewnie do szlifierki kątowej, która będzie działać zarówno na miękkim, jak i twardym drewnie. Tarcza o wytrzymałości wymaganej przy obróbce drewna, a także o odpowiednim kształcie i konstrukcji, która umożliwia łatwe wykonywanie operacji cięcia drewna.

Szlifierka kątowa do cięcia drewna: 3 najlepsze produkty

 • GRAFF SPEEDCUTTER 4 1/2 Tarcza do rzeźbienia w drewnie do szlifierki kątowej

Dostępna jest tarcza do rzeźbienia w drewnie przeznaczona specjalnie do szlifierki kątowej (flex). Drewno, podłogi laminowane, parkiet (twarde drewno), gazobeton, płyty gipsowo-kartonowe i tworzywa sztuczne są bezpieczne w obróbce ze względu na ich unikalną formę. Jeśli potrzebujesz narzędzia do obróbki drewna do szlifierki kątowej (flex), potrzebujesz tarczy tnącej Speed-cutter. Tarcza do cięcia drewna GRAFF Speed-cutter ma tylko trzy zęby, co pozwala na uzyskanie na szlifierce kątowej akceptowalnego poziomu oporu promieniowego przy dużej prędkości obrotowej.

 • Uniwersalne narzędzie do rzeźbienia
 • Nie przegrzewa się
 • CERTYFIKOWANY
 • SPRAWDZONY MATERIAŁ
 • T TOVIA 5 Tarcza do rzeźbienia w drewnie do szlifierki kątowej

Od wielu lat ludzie używają tarcz do pił tarczowych w szlifierkach kątowych do obróbki drewna, co jest niebezpieczne! Duża liczba zębów szlifierki kątowej w połączeniu z jej szybką prędkością obrotową często prowadzi do amputacji palców i innych poważnych wypadków!

 • Uniwersalne narzędzie do rzeźbienia
 • Nie przegrzewa się
 • Certyfikowana strona
 • Sprawdzony materiał
Ronix 3210 Mini szlifierka kątowa
 • Ronix 3210 Mini szlifierka kątowa

Nikt nie może zaprzeczyć możliwościom Ronixa 3210. Nasi klienci uwielbiają to elektronarzędzie ze względu na mocny silnik 2400W, prędkość obrotową bez obciążenia 8000RPM, średnicę tarczy 180mm oraz ergonomiczne funkcje. Aby go włączyć, wystarczy podłączyć go do prądu i nacisnąć przycisk przeciwpyłowy. Dzięki mechanizmowi chłodzenia przepływem powietrza, wielogodzinna praca nie stanowi problemu dla modelu 3210. Praca ze szlifierką kątową stała się tak prosta i wygodna dzięki zastosowaniu w tym urządzeniu różnych ergonomicznie zaprojektowanych elementów. Trzypozycyjny antywibracyjny uchwyt boczny, obrotowy uchwyt główny, szybko wymienna osłona tarczy oraz system kołków blokujących to tylko niektóre z tych cech.

 • Profesjonalny silnik o dużej mocy 2400 W zapewniający wysoką wydajność
 • 3-pozycyjny, antywstrząsowy, ergonomiczny uchwyt boczny minimalizuje wibracje i zmniejsza zmęczenie podczas długotrwałej pracy
 • Obrotowy uchwyt główny, który przyspiesza pracę pod różnymi kątami oraz zwiększa komfort i kontrolę użytkownika
 • System łagodnego rozruchu zapewniający bezpieczeństwo pracy
 • System bezpośredniego przepływu powietrza, który chłodzi silnik, zapewniając bardziej niezawodne działanie i większą odporność na przeciążenia
 • Łożyska kulkowe NSK z powłoką przeciwpyłową, które zapewniają długą żywotność silnika i sprawiają, że pracuje on bardziej płynnie
 • Szybka wymiana osłony tarczy, która umożliwia użytkownikowi ustawienie osłony w różnych pozycjach roboczych
 • Łatwy i szybki mechanizm wymiany szczotek węglowych
 • Nowy system trzpieni blokujących umożliwiający łatwą i szybką wymianę tarcz oraz mechanizm zabezpieczający
 • Przełącznik przeciwpyłowy, który ogranicza wnikanie pyłu, zwłaszcza w warunkach pracy murarskiej

Czy używanie szlifierki kątowej do cięcia drewna jest efektywne?

Używanie szlifierki kątowej do cięcia drewna wiąże się z wieloma oczywistymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, użyciu właściwej tarczy tnącej z trzema zębami i konieczności przycięcia tylko kilku narożników, szlifierka kątowa jest realną alternatywą.

Rzeźbienie, szlifowanie i nadawanie kształtów to czynności, w których szlifierki kątowe sprawdzają się znakomicie. Dzięki tarczy do rzeźbienia w drewnie zamocowanej na szlifierce kątowej można nadawać kształt materiałom drewnianym niczym mistrz rzemiosła.

Używanie metalowej tarczy do cięcia drewna

Porady i wskazówki, jak uniknąć błędów

Używając szlifierki kątowej do cięcia drewna, należy zawsze stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, takie jak okulary ochronne, ochrona słuchu i rękawice odporne na przecięcia, które stanowią absolutne minimum podczas pracy ze szlifierką. Należy pamiętać, że osłony nigdy nie należy zdejmować, chyba że odłączone jest zasilanie. Cięcie jakiegokolwiek materiału szlifierką bez zabezpieczenia może skończyć się pobytem w szpitalu.

 • Pierwszym błędem, którego należy unikać, jest zbyt szybka jazda. Gdy wykonujemy coś potencjalnie szkodliwego, naturalną rzeczą jest chęć jak najszybszego zakończenia tej czynności. W takim przypadku można jednak zapłacić za to wysoką cenę.
 • Jednym z najważniejszych aspektów używania szlifierki do cięcia drewna jest powolne i ostrożne wykonywanie ruchów. Dlatego nie należy się spieszyć. Jeśli będziesz się spieszyć, ryzykujesz, że szlifierka odbije Ci piłę, co może doprowadzić do poważnych obrażeń.
 • Należy pamiętać, że prawie na pewno trzeba będzie przyzwyczaić się do cięcia pod kątem. Będziesz chciał ciąć prosto w dół, ale to zwiększy ryzyko obrażeń. Zamiast tego spróbuj wykonać każde cięcie pod niewielkim kątem. Kąt będzie lepszy i cięcie będzie dokładniejsze, ponieważ narzędzie jest przeznaczone do rzeźbienia, a nie cięcia drewna.

FAQ

 1. Jakich tarcz należy używać, używając szlifierki kątowej do cięcia drewna?
  Jeśli zamierzasz używać szlifierki kątowej do drobnego przycinania lub do wykonywania drobnych prac, wybierz odpowiednią tarczę tnącą z trzema zębami.
 1. Czy należy używać szlifierki kątowej do cięcia drewna?
  Nie, to ostateczność, którą należy stosować tylko wtedy, gdy nie ma innych możliwości.
 1. Jak używać szlifierki kątowej przy obróbce drewna?
  To ręczne elektronarzędzie może być używane do szlifowania, piaskowania, cięcia ściernego i polerowania drewna.

Wnioski:

Jak widać, debata na temat tego, czy szlifierki kątowe powinny być używane do cięcia drewna, czy też nie, nie jest prosta. Powodem tego jest fakt, że narzędzie to może być zbyt mocne dla większości produktów drewnianych, co zwiększa ryzyko uszkodzenia w wyniku luzu. W przypadku cięcia drewna za pomocą szlifierki istnieją jednak pewne możliwości, ponieważ w przypadku mniejszych projektów można po prostu wymienić tarczę na trójzębną. Uważamy, że używanie szlifierki kątowej do rzeźbienia, kształtowania i szlifowania ma pewne zalety, ale należy być w pełni skoncentrowanym i świadomym ograniczeń szlifierki w porównaniu z innymi narzędziami. Jeśli chcesz wykonać precyzyjne cięcia pod kątem lub rozcinać deski, lepiej będzie, jeśli masz dostęp do piły tarczowej, stołowej lub kątowej.