Jest to marka, która istnieje od wczesnych lat dwudziestych ubiegłego wieku. Od skromnych początków w Pensylwanii stała się globalnym dostawcą narzędzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o budownictwo, produkcję czy obróbkę drewna, DeWalt nadal tworzy elektronarzędzia i narzędzia ręczne, aby pomóc pracownikom na całym świecie w terminowym ukończeniu ich pracy.

Jak to się stało, że ta amerykańska firma stała się potęgą w dziedzinie elektronarzędzi? Skąd się wzięła? Jak stała się tym, czym jest dzisiaj? W tym wydaniu magazynu Throwback Thursday, Tool Parts Direct przygląda się historii narzędzi DeWalt!

Skromne początki

Idąc w ślady swojego ojca, Raymond E. DeWalt urodził się w Oakland, w Pensylwanii, 9 października 1885 roku. Już w młodym wieku rozpoczął swoją karierę w branży narzędziowej. Od ukończenia szkoły DeWalt wędrował od pracy w fabrykach i na budowach do pracy w innych fabrykach i na budowach. Bez względu na to, gdzie się znalazł, Reymond DeWalt zawsze był zaniepokojony wysokimi kosztami pracy, ale chciał utrzymać wysoką wydajność. DeWalt zazwyczaj starał się tak skonfigurować maszynę, aby spełniała potrzeby chwili.

W końcu DeWalt otrzymał propozycję objęcia stanowiska kierownika w zakładzie stolarskim, który produkował różne przedmioty, od pudełek po całe domy. W końcu popyt zaczął rosnąć i szefowie tartaku zażądali od swoich pracowników większej wydajności. DeWalt próbował zdobyć więcej pieniędzy na zwiększenie płac, ale prezes firmy odmówił.

Czując presję, DeWalt stworzył jarzmo i przymocował je bezpośrednio do silnika i piły. Następnie zamontował je na standardowym ramieniu. Piłę można było podnosić, opuszczać, przesuwać w przód i w tył, ustawiać pod dowolnym kątem lub pochylać pod dowolnym kątem. Piła zmniejszyła pracę czterech ludzi i obniżyła koszty ponad jego oczekiwania. W 1922 r. został kierownikiem gospodarstwa Seabrook Farms. To właśnie tam udoskonalił pierwszą maszynę z ramieniem promieniowym, aby zapewnić bardziej wszechstronną obróbkę drewna.

Powstanie giganta

Po sukcesie odniesionym w zakładzie obróbki drewna i w Seabrook Farms, w 1924 roku DeWalt założył firmę DeWalt Product Company. Biura i zakłady zostały przeniesione do Leola w Pensylwanii. To właśnie tam DeWalt rozpoczął produkcję i sprzedaż modelu DeWalt Wonder-Worker.

Wonder Worker okazał się wielkim sukcesem i zrewolucjonizował świat obróbki drewna. Jeśli chodzi o cięcie poprzeczne, w przeciwieństwie do pił stołowych i taśmowych, piła promieniowa utrzymywała materiał na stole, a brzeszczot był przeciągany. Piły stołowe rozdzierały materiał, a pracownikom było niewygodnie wpychać materiał do piły. Wonder Worker oszczędzał czas i pieniądze wielu firmom zajmującym się obróbką drewna. W 1929 roku firma DeWalt Products przeniosła się do nowocześniejszych zakładów w Lancaster, w Pensylwanii.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, firma DeWalt przestawiła się bardziej na potrzeby wojenne, aż do zakończenia wojny w sierpniu 1945 roku. W 1947 roku firma DeWalt przeprowadziła reorganizację i ponownie przyjęła nazwę DeWalt Incorporated. Firma DeWalt Inc. nadal dobrze prosperowała, a w 1953 roku rozszerzyła swoją działalność na Kanadę. W 1955 roku firma zwiększyła swoją powierzchnię roboczą w zakładzie do 40 000 stóp kwadratowych.

W 1960 roku firma DeWalt została sprzedana firmie Black and Decker i do dziś jest jej filią. Wraz z postępem technicznym piła promieniowa zaczęła być coraz rzadziej używana. Zaczęto stosować piły ukośne, które były bardziej efektywne i bezpieczniejsze od swoich promieniowych odpowiedników. Firma DeWalt zaprzestała produkcji pilarek promieniowych w 1989 roku.

Era nowoczesności

W 1992 roku, chcąc poprawić swój wizerunek i zwiększyć sprzedaż własnych elektronarzędzi, firma Black and Decker zmienia nazwę swoich wysokiej klasy elektronarzędzi na DeWalt. W 1994 r. firma DeWalt ponownie zrewolucjonizowała branżę, wprowadzając na rynek szereg elektronarzędzi akumulatorowych. Były to między innymi wiertarki akumulatorowe, piły akumulatorowe, wkrętarki, wkrętarki udarowe i wiele innych. Zyski firmy Black and Decker gwałtownie wzrosły, a DeWalt nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych marek na świecie.

W 2005 roku firma DeWalt stworzyła amortyzatory do narzędzi, zmniejszające wibracje w narzędziach takich jak młoty udarowo-obrotowe SDS, które redukowały drgania nawet o 50%. Rozwiązanie to nazwano SHOCKS - Aktywna Kontrola Wibracji. Firma wprowadziła również linię akumulatorów litowych, dzięki którym narzędzia bezprzewodowe stały się jeszcze bardziej uniwersalne.

Dziś firma DeWalt nadal wprowadza innowacje i odciska swoje piętno na branży elektronarzędzi. Raymond DeWalt widział, jak jego firma wznosi się na nowe wyżyny i cieszył się swoim sukcesem. Zmarł w Mechanicsburgu w Pensylwanii 8 maja 1961 roku. Miał 76 lat.

DeWalt jest obecnie popularną marką narzędzi dla wykonawców komercyjnych. W 2004 roku firma Black and Decker kupiła konkurencyjnego producenta elektronarzędzi Porter-Cable i połączyła go z firmą DeWalt w Jackson w stanie Tennessee. W 2011 roku firma DeWalt wprowadziła na rynek linię narzędzi ręcznych dla wykonawców (w tym noże, szczypce, klucze nastawne, taśmy miernicze, piły i młotki). W 2013 roku linia ta została rozszerzona o narzędzia dla mechaników (klucze, grzechotki i nasadki).

W grudniu 2013 roku firma DeWalt wydała komunikat prasowy, w którym poinformowała, że zamierza przenieść montaż niewielkiej liczby swoich produktów do Stanów Zjednoczonych przy użyciu części produkowanych na całym świecie, pochodzących z Brazylii, Chin, Republiki Czeskiej, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Produkty montowane w Stanach Zjednoczonych byłyby oznaczone marką "Built in the USA with global materials".

Od 2015 roku firma DeWalt posiada w Stanach Zjednoczonych siedem zakładów produkcyjnych wytwarzających produkty pod marką DeWalt: New Britain, CT, Hampstead, MD, Shelbyville, KY, Greenfield, IN, Cheraw, SC, Charlotte, NC i Jackson, TN. W kwietniu 2016 r. firma DeWalt stworzyła smartfon z systemem Android przeznaczony dla pracowników branży budowlanej. Urządzenie kosztuje 379 funtów (544 USD), zostało zaprojektowane tak, aby przetrwać upadek z wysokości 2 metrów na beton i może pracować w temperaturach od -20C do 60C.

1 września 2016 r. firma DeWalt zaprezentowała pierwszy w branży akumulator o napięciu hybrydowym, który nazwała "FLEXVOLT". Pakiet pracuje pod napięciem 20 V (nominalnie 18 V) lub 60 V (nominalnie 54 V) w zależności od tego, czy jest umieszczony w narzędziu FlexVolt 60 V, czy w jednym z narzędzi 20 V Max. Pakiet przełącza się pomiędzy łączeniem ogniw akumulatora w sposób szeregowy (60V, 2Ah) lub równoległy (20V, 6Ah) w zależności od aktywowanej konfiguracji pinów określonej przez narzędzie elektryczne.

W maju 2018 r. firma Dewalt wprowadziła na rynek linię bezprzewodowych kosiarek do trawy, w których zastosowano akumulatory 20 V lub 60 V.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, z pewnością chętnie przeczytasz również ten artykuł:


Related Article: Wszystko o historii elektronarzędzi

Odniesienie:Toolpart,https://en.wikipedia.org/wiki/DeWalt