Odpowiednio wyposażony warsztat jest pożądany zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów amatorów. Powinny się w nim znaleźć podstawowe akcesoria narzędziowe, takie jak: stół warsztatowy, kompresor (sprężarka olejowa), spawarka warsztatowa, klucze nasadowe/łopatkowe/busowe/Torx czy wkrętaki. Bardzo przydatnym narzędziem w warsztacie jest imadło kute. Można w nim trzymać wiele rodzajów przedmiotów, które będą używane z elektronarzędziami i narzędziami ręcznymi.

Jak w przypadku wszystkich narzędzi, przed zakupem warto dowiedzieć się jak najwięcej. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego imadła do swojego warsztatu.

Budowa ławy ślusarskiej z imadłem

Dwie szczęki imadła ślusarskiego są stałe i ruchome. Odpowiadają one za stabilizację materiału podczas jego obróbki. Imadło mocowane jest do stołu warsztatowego za pomocą szczęki stałej, natomiast szczęka ruchoma porusza się równolegle do niej.

Na stołach warsztatowych znajdują się imadła, które służą do wyginania, dociskania i montowania różnych elementów. Pęknięcia w imadłach są zazwyczaj spowodowane dużymi obciążeniami mechanicznymi lub zbyt mocnym dokręceniem śruby imadła podczas montażu.

Wytrzymałość imadła ślusarskiego zależy od materiału, z którego jest wykonane. Wielu majsterkowiczów i mechaników nie wie, jakiego imadła użyć. Postanowiliśmy stworzyć przewodnik, który pomoże im dokonać właściwego wyboru.

Jakie imadło warsztatowe powinieneś kupić? Żeliwo czy stal

Imadło kute wykonane ze stali lub żeliwa jest gruboziarniste, co może obniżać trwałość narzędzia. Dotyczy to najtrudniejszych prac i największych obciążeń mechanicznych. Cieńsza ścianka odlewu zwykle powoduje uszkodzenia.

Imadła żeliwne wykonane z żeliwa sferoidalnego są lepszej jakości. Imadła stalowe są na ogół bardziej wytrzymałe niż imadła wykonane z kęsów lub kapsli. Są one odporne na obciążenia mechaniczne i nie podlegają obróbce plastycznej.

Profesjonaliści powinni wybierać imadła ze szczękami wykonanymi w technologii kucia matrycowego stali. W tym procesie powstaje stal, która jest drobnoziarnistym, włóknistym produktem, który ma znacznie większą odporność na pękanie niż imadła żeliwne czy stalowe.

imadło kute

Imadło warsztatowe - stałe lub obrotowe

Na rynku dostępne są zarówno imadła stacjonarne, jak i obrotowe. Obrotowe podstawy imadeł obrotowych pozwalają na ich obracanie względem stołu warsztatowego. Dodatkowo, ustawienia imadła można dostosować do wykonywanej pracy. W przypadku dużych obciążeń urządzenie powinno być przymocowane do stołu warsztatowego.

Sposób mocowania w imadle ślusarskim

Dobrym rozwiązaniem są imadła z wbudowanymi kowadłami. Dzięki temu można wykonywać skomplikowane prace warsztatowe. Ważne jest, aby pamiętać, że imadła dla ślusarzy mogą być modyfikowane w wykończeniu szczęk. Oznacza to, że jeśli wkładki szczęk się zużyją, można je wymienić bez konieczności zakupu całego imadła.

Imadło ślusarskie może mieć szczęki monolityczne lub przykręcane wkładki robocze. Wkładki mają tę zaletę, że można je łatwo wymienić w przypadku uszkodzenia lub zużycia. Rozwiązanie to ma jednak wadę: wkładki można łatwo wyjąć i wymienić. Zaletą szczęk monolitycznych jest pewne i stabilne mocowanie materiału w szczękach (brak luzów), dzięki czemu imadło może przenosić większe obciążenia mechaniczne. Regeneracja starych szczęk jest ekonomicznie nieopłacalna. Warto jednak zaznaczyć, że szczęki monolityczne zużywają się bardzo wolno (są hartowane na wysoki stopień twardości 52-58 HRC).

Imadło wytwarza tarcie pomiędzy swoimi elementami, co prowadzi do ich zużycia. Powstają luzy na połączeniu śruby pociągowej i szczęk imadła oraz na prowadnicach. Imadła wyższej jakości posiadają systemy kasowania luzów, co zwiększa trwałość imadła.