Dobrze wyposażony warsztat samochodowy sprawi, że każdy majsterkowicz poczuje się szczęśliwy. Niektórzy właściciele samochodów lubią zaglądać pod maskę, a czasem potrafią zapobiec usterce lub sami ją naprawić.

Ważne jest, aby zabrać się za urządzanie swojego warsztatu z głową. Łatwo jest popełnić błędy na każdym kroku, od złej organizacji przestrzeni, przez złe rozwiązania strategiczne, po zakup niewłaściwego sprzętu. Ważne jest, aby myśleć o każdym szczególe podczas organizowania garażu. Każdy element garażu powinien być trwały i wysokiej jakości, od półek na narzędzia po śrubokręty. Przedstawiamy najważniejsze rzeczy, o których każdy majsterkowicz powinien pamiętać przy urządzaniu warsztatu.

Gdzie możesz urządzić swój warsztat?

Nie musisz wydawać dużo pieniędzy ani dobudowywać osobnego pomieszczenia w domu, aby mieć swój warsztat samochodowy. Możesz zaadaptować garaż, piwnicę lub inne pomieszczenie gospodarcze na swoje potrzeby. Ważne jest, aby przestrzeń miała dobrą wentylację lub mogła być łatwo wentylowana. Preferowany jest warsztat w garażu, ale mniejsza szopa lub większa piwnica również się sprawdzi.

Jak urządzić garaż?

Mówi się, że geniusz zwycięża nad chaosem. Mądrym pomysłem jest odpowiednia organizacja garażu, uporządkowanie sprzętów i posegregowanie najmniejszych przedmiotów.

Najlepsze będą masywne meble warsztatowe, które są wystarczająco mocne, aby wytrzymać obciążenia i uszkodzenia. Dobrym przykładem są metalowe półki i szafki. Powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca na ciężki sprzęt i wystarczająco dużo miejsca na mniejsze akcesoria, takie jak śruby i wkręty.

Ściany warsztatowe są bardzo przydatne i praktyczne. Haki mogą być używane do wieszania narzędzi, takich jak klucze, śrubokręty i młotki.

Należy również zwrócić uwagę na sposób rozprowadzania światła w miejscu pracy. Najlepszym oświetleniem jest naturalne światło dzienne. Przydatna będzie lampa, która oświetli całe wnętrze po zmroku, a także ruchome światło, przydatne podczas prac manualnych wymagających szczególnej precyzji.

Wózek narzędziowy przyda się, gdy trzeba będzie przetransportować część warsztatu. Na dłuższe wyprawy lepsza jest torba narzędziowa.

Narzędzia do warsztatu domowego

Lista narzędzi potrzebnych do warsztatu samochodowego jest długa. My skupimy się tylko na tych najważniejszych. Warto pamiętać, że narzędzia z wyższej półki są trwalsze i posłużą przez wiele lat.

Młotki

To, czego nie da się naprawić za pomocą taśmy klejącej, naprawisz za pomocą młotka. Warto zainwestować w co najmniej jeden solidny młotek narzędziowy. Można też użyć młotka gumowego. Młotki ślusarskie najlepiej sprawdzą się w warsztacie mechanicznym.

Na rynku dostępne są młotki, które ważą od 20 dkg do kilku kilogramów. Młotek ślusarski przeznaczony jest do użytku w warsztacie mechanicznym i powinien ważyć od 0,5 do 2 kg. Warto zwrócić uwagę na trzonek młotka. Powinien on być wyważony i wygodnie leżeć w dłoni. Większość trzonków jest wykonana z jesionu lub hikory. Istnieją również lekkie kompozytowe trzonki do młotków. Powinien on być wyprofilowany i pokryty powłoką antypoślizgową.

Klucze

Jeśli chodzi o klucze płaskie, nasadowe, imbusowe, Torx, to jest ich wiele do wyboru. Zestawy płaskie, nasadowe, imbusowe, Torx. Jakie narzędzia są niezbędne w każdym warsztacie?

Klucze płaskie

Najpopularniejsze rozmiary kluczy to 6x7 mm. 8x9 mm. 10x11 mm. 12x13 mm. 14 x15 mm. 16 x17 mm. 18 x19 mm. 20 x22 mm. 21 x23 mm. 24 x27 mm. 25 x 28. mm. i 30 x32 mm. Można je kupić pojedynczo lub w zestawach. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na firmę, jakość i materiał, z którego są wykonane. Najlepsza jest stal chromowo-wanadowa.

Najbardziej znane zestawy produkowane są przez firmy Stanley, Vorel i NEO.

Klucze nasadowe

Przy wyborze kluczy nasadowych warto zwrócić uwagę na ich jakość. Powinny być one wykonane ze stali CrV i mieć krótki skok roboczy. W najnowszych modelach dostępna jest technologia AS-Drive. Zwiększa ona maksymalny moment obrotowy o 25% do połowy.

Na zestaw małych kluczy nasadowych powinieneś przeznaczyć co najmniej 100 zł.

Klucze imbusowe

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kluczy imbusowych, w tym krótkie, długie, z kulką lub bez. Można je kupić w wersji chromowanej lub matowej. Najlepsze klucze wykonane ze stali stopowej S2 są o 20% mocniejsze od tańszych marek. Ważne jest, aby sprawdzić, czy narzędzia są odporne na korozję.

Na forach samochodowych bardzo polecane są następujące zestawy: Klucze GS Racing i HUDY; Team Asso; E_sky, Turnigy; WIH; Titan to stosunkowo drogi, ale bardzo wytrzymały zestaw.

zestaw torx

Zestaw Torx

Zestaw Torx zawiera klucze, bity i inne końcówki, które mogą być używane w wielu różnych pracach. Do produkcji kluczy należy używać stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo-chromowo-wanadowej. Najlepsze są bity i nasadki Torx firm Neo, YATO i Stanley.

Klucz udarowy

Do zasilania kluczy udarowych używa się sprężonego powietrza. Mogą być one zasilane z akumulatora, kompresora lub gniazdka elektrycznego o mocy granicznej 1000Nm. Klucz udarowy przyda się w każdym warsztacie. Pozwala w łatwy sposób odkręcać i montować uporczywe śruby. Głównym przeznaczeniem klucza udarowego jest naprawa kół.

Idealny klucz udarowy jest wyposażony w bezpieczną rękojeść i wiele końcówek, które można wykorzystać do wykonania każdego rodzaju pracy lub naprawy.

Kleszcze do kół

W warsztacie powinien znajdować się co najwyżej jeden klucz do kół. Klucze te są zazwyczaj wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kluczy: klucze krzyżakowe, klucze do skrzyni biegów, klucze do rur. Największą popularnością cieszą się klucze takich firm jak NEO, YATO czy Topex. Kosztują one od 60 do 100 zł za sztukę.

Śrubokręty

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o wybór wkrętarki do warsztatu. Do wyboru są dwie opcje: tradycyjna lub magnetyczna. Narzędzia te mogą mieć również zwykłą lub antypoślizgową rękojeść. Ten segment polecają Neo, Stanley i Yato.

Ściągacze

W każdym warsztacie potrzebny jest ściągacz. Dostępne są różnego rodzaju ściągacze do sprężyn, łożysk, tarcz. Przydadzą się, gdy zawiodą tradycyjne metody odkręcania części samochodowych. Zazwyczaj są to ściągacze dwuramienne, o różnym rozstawie. Zestaw solidnych narzędzi kosztuje około 200 zł.

Szczypce / kombinerki

Idealna para szczypiec powinna mierzyć od 1,5 do 2,5 m. Do pracy w warsztacie mechanicznym polecane są szczypce wykonane ze stopu stali z chromem lub wanadem. W przypadku szczypiec preferowane są izolowane uchwyty ze sprężyną rozpierającą. Szczypce kombinerki, szczypce do pierścieni osadczych i specjalne narzędzia do zaciskania to najpopularniejsze rodzaje szczypiec.

Sprężarka

To urządzenie jest niezbędne w całym warsztacie mechanicznym, ponieważ może zasilać wiertarki i klucze udarowe, a także pistolety do malowania i szlifierki. Większość kompresorów zasilana jest prądem sieciowym lub trójfazowym. Są one bardziej wydajne, mają wyższy moment rozruchowy i mniejszą awaryjność niż te zasilane napięciem 400 V. Wymagają specjalnego gniazda do zainstalowania w warsztacie. Do wyboru są kompresory bezolejowe do lżejszych lub sporadycznych prac, a także urządzenia olejowe o lepszych parametrach.

Woltomierz

Woltomierz służy przede wszystkim do sprawdzania stanu akumulatora oraz do naprawy elektroniki samochodowej. Woltomierz powinien być przenośny, łatwy w odczycie i mobilny. Warto zainwestować w profesjonalne urządzenie.

Podnośnik samochodowy

Nawet jeśli podnośnik jest używany w garażu, musi być mocny i wykonany z wysokiej jakości stali hartowanej lub jej stopów. Do wyboru mamy podnośniki słupowe, trapezowe, hydrauliczne, nożycowe lub tzw. żabki.

To jednak dopiero początek...

Wymieniliśmy już kilka podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w domowym warsztacie. Lista ta nie jest kompletna - w warsztacie powinny znaleźć się takie narzędzia jak wiertarka, prostownica, odkurzacz samochodowy czy polerka.

W domowym warsztacie samochodowym powinna być dostępna odzież robocza, którą można wykorzystać podczas pracy przy samochodzie. Dobrze jest mieć pod ręką różne narzędzia, takie jak bezpieczniki, środki do konserwacji, produkty kosmetyczne i akcesoria lakiernicze.