Dobre warunki oświetleniowe są niezbędne do efektywnej pracy. Dotyczy to zarówno mechaników, jak i amatorskich majsterkowiczów samochodowych. Wydajna lampa warsztatowa jest w tym względzie nieocenionym narzędziem. Jakie są najlepsze opcje?

Trudy pracy w garażu i warsztacie

Większość pomieszczeń, które są wykorzystywane na garaż lub warsztat, korzysta ze słabego oświetlenia naturalnego. Oznacza to, że wszelkie prace przy samochodzie będą wymagały dodatkowego oświetlenia. Mocna lampa warsztatowa będzie w stanie punktowo oświetlić części wymagające naprawy, dlatego możliwe jest, że lampy sufitowe nie będą wystarczające. Dzięki temu prace przebiegną szybciej, bo łatwiej będzie ustalić przyczynę awarii i wymienić uszkodzone części.

Lampa do warsztatu

Konstrukcja lampy warsztatowej ma za zadanie oświetlać obszar wokół jej obudowy. Niegdyś głównym źródłem światła była żarówka z żarnikiem wolframowym i metalową osłoną. Dziś trudno znaleźć takie produkty, ponieważ dominują lampy LED. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z diodami COB, które znane są z wysokiej skuteczności świetlnej (i niskiej awaryjności). Większość lamp warsztatowych posiada w zestawie zasilacz oraz haczyk do mocowania na wystających elementach.

Budżetowe lampy LED można kupić już od 30 zł. To bardzo dużo, a nawet najtańsze lampy LED można kupić już od 30 zł. Jednak wymagający użytkownicy powinni zwrócić większą uwagę na markowe urządzenia.

Naświetlacze idealne do lakierowania

Mocna, samonośna lampa, która potrafi oświetlić lakierowane lub czyszczone elementy samochodu, jest niezbędna podczas lakierowania i detailingu. Te cechy są typowe dla wysokiej jakości naświetlaczy przenośnych. Są one również dostępne w wersji ze statywem.

Ważne jest, aby przy zakupie urządzenia do lakierowania zwrócić uwagę na parametr współczynnika oddawania barw (CRI). Wskazuje on w praktyce, jak bardzo generowane światło jest zbliżone do naturalnych kolorów. Kolejną ważną cechą jest kod IP (international protection rating). Wskazuje on na stopień szczelności obudowy lampy.

latarka czołowa LED

Latarka inspekcyjna

Latarka inspekcyjna to przydatne akcesorium do oświetlania garaży i warsztatów. Za jej pomocą można sprawdzić stan lakieru przed i po polerowaniu. Urządzenia te są niewielkich rozmiarów i mają wysoki współczynnik oddawania barw naturalnych. Dużą popularnością wśród detailerów i lakierników cieszą się poręczne latarki w kształcie długopisu, zwane też "czołówkami". Latarki te są przymocowane do elastycznego paska i noszone na głowie.

Rękawice świetlne

Dwie baterie guzikowe zasilane diodami LED zasilają dwie rękawice wyposażone w diody LED, które są obecnie innowacją na rynku i nowością. Akcesorium to jest najbardziej przydatne do pracy w komorze silnika, ponieważ pozwala na precyzyjne oświetlenie dowolnego elementu. Rękawica świetlna kosztuje około 30 zł i jest uniwersalnie regulowana dzięki zapięciu na rzep.