Najnowsze klucze dynamometryczne i wkrętaki mogą zapamiętać do 999 pomiarów. Mogą również wyświetlać najwyższe i najniższe wartości, a nawet uśredniać wyniki. Elektroniczne wkrętaki i klucze dynamometryczne można przełączyć w tryb czuwania, gdy nie są używane. Na wyświetlaczu pojawia się również informacja o stanie baterii.

Na rynku dostępnych jest wiele kluczy dynamometrycznych. Bahco, Sthalwille czy klucz dynamometryczny Jonnesway to dobry wybór. Jakie są inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej wagi? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zasięg, długość ramienia, czytelność, czytelność skali, tolerancję pomiaru i certyfikat kalibracji.

Oto najpopularniejsze modele kluczy dynamometrycznych

Ze względów ekonomicznych najpopularniejszymi modelami są klucze mechaniczne. Większość modeli posiada dokładność +/- 3 lub 4%. Mechanizm zapadkowy sygnalizuje ustawiony moment obrotowy charakterystycznym kliknięciem. Rękojeść wyposażona jest w specjalne pokrętło, które pozwala na ustawienie wartości. Mimo, że klucze mogą mieć zamontowany mechanizm lewo-prawo, nie oznacza to, że moment obrotowy można ustawiać tylko poprzez odkręcanie. Można również zakupić specjalne wersje kluczy, takie jak. Dla elektryków (Beta), klucze mogą być izolowane do 1000V.

Adaptery i wskaźnik elektroniczny są rozwinięciem kluczy mechanicznych. Wykorzystują one dźwięk i diody LED do wskazania osiągniętego momentu obrotowego. Pozwalają na zapisywanie wyników i pomiar kąta. Istnieje możliwość ustawienia tolerancji kluczy oraz zabezpieczenia klucza kodem pin. Można również zmienić jednostki miary z dowolnej dostępnej opcji. W wybranych modelach dodano funkcję automatycznego informowania o konieczności kalibracji.

Narzędzia dynamometryczne znajdziesz w ofercie sklepu https://dynamometryczne.pl/

klucz dynamometryczny

Przykład elektronicznego adaptera Optima

Nowoczesne modele kluczy mogą być bezprzewodowe i w pełni elektroniczne, a także umożliwiać bezprzewodowe przesyłanie informacji. Przykładowo, produkty z katalogu Poltorque emitują sygnał, który jest odbierany przez stację połączoną z komputerem. Każdy wkrętak może być identyfikowany poprzez własną numerację, jeśli jest używany w tym samym warsztacie. Bezprzewodowa transmisja informacji może odbywać się na odległość do 25m.

Chociaż wkrętaki dynamometryczne wydają się być nie do odróżnienia, każdy producent ma swoje własne, unikalne rozwiązania, aby odróżnić się od reszty. Firma Proxxon stworzyła system Driver. Optymalizuje on rozkład sił i wzmacnia konstrukcję poprzez nierozłączne połączenie uchwytów grzechotki i nasadek.

Funkcja automatycznej identyfikacji trybu pracy w Stahlwille 71 2R lub 7i 3R przyciąga wzrok. Dzięki niej można w prosty sposób analizować różne parametry i wyniki i to w błyskawicznym tempie. Odczyty można zapisać we wbudowanej pamięci do wykorzystania w przyszłości.

Klucze dynamometryczne Optima posiadają oświetlenie LED, które wskazuje, kiedy żądany moment obrotowy jest osiągany i zbliża się.

Produkt Bahco posiada mechanizm sprężynowy i kwadratowe uchwyty po każdej stronie, ponieważ precyzja jest kluczowa w tym fachu. Idealne do pracy z gwintami prawo- i leworęcznymi.

Wkrętaki dynamometryczne mogą być również używane do innych celów. Niektóre z nich mogą być używane do precyzyjnego dokręcania śrub, gdy jest to naprawdę potrzebne, np. podczas montażu czujników sprawdzających ciśnienie w kołach. Powinny one być zgodne z normą EN/ISO 6789. Nie powinieneś być zaskoczony, gdy zobaczysz, że jeden z tych modeli wygląda jak pistolet.

Choć klucze dynamometryczne są powszechnym narzędziem w warsztatach mechanicznych, ważne jest, aby stosować się do wytycznych producenta. Zastany lub nowy mechanizm najlepiej rozkręcić kilka razy, zanim będzie można go użyć. Do czyszczenia kluczy nie nadaje się ani benzyna, ani rozpuszczalnik. Kolejna rzecz: nie należy ich używać do odkręcania śrub, ani jako grzechotki.

Istnieją urządzenia elektroniczne, które mogą zbierać tylko dane cyfrowe i przechowywać je w pamięci wewnętrznej. Ze względu na dokładność historii, mogą być one używane regularnie. Sprzęt powiadomi Cię dźwiękiem lub światłem, gdy moment obrotowy został osiągnięty. Tego typu urządzenia dostarczane są z adapterem i specjalnym certyfikatem dotyczącym kalibracji.