Wiesz, że są narzędzia, bez których nie możesz żyć, jeśli kochasz jazdę na motocyklu. Są też takie, które to ułatwiają. Stworzyliśmy listę narzędzi i sprzętu, który powinieneś mieć w swoim garażu.

Jeśli jesteś jednym z tych motocyklistów, którzy nie lubią bałagan wokół ich sprzętu, jesteś we właściwym miejscu. Jest to coś, co lubię, więc wiem, czego wymagasz.
Pracuję do późna w nocy i idę do garażu. Po powrocie do domu stwierdzam, że zamki zostały wymienione, a moje rzeczy nadal leżą w walizkach przed drzwiami.

Czasami jednak sprawy nie zawsze idą zgodnie z planem. Nagle coś się psuje, a ja utknąłem w swojej pracy: Potrzebuję narzędzia, które ułatwi mi pracę lub wykona ją lepiej. Wiesz, jakie narzędzia masz w swoim garażu, jeśli jesteś mechanikiem. Śrubokręty i grzechotki są niezbędnymi narzędziami dla każdego mechanika amatora. Z mojego domowego warsztatu usuwam klucze nasadowe, klucze nasadowe i śrubokręty.

Postanowiłem pokazać Ci narzędzia motocyklowe, które nie były oczywiste, ale dzięki którym Twoja konserwacja/praca będzie szybsza i łatwiejsza. Pozwoli to również zaoszczędzić Ci nerwów. Te narzędzia pozwolą Ci albo zaoszczędzić pieniądze, albo pomogą Ci w konserwacji sprzętu (np. ładowarka, suszarka do butów i rękawic). Niektóre z tych urządzeń możesz znaleźć w sklepach takich jak Jula czy Leroy-Merlin, inne są dostępne tylko w sklepach motocyklowych. Jeszcze inne można znaleźć w Internecie.

Niektóre akcesoria i narzędzia motocyklowe są tańsze (np. adapter zaworu jest jednym z przykładów taniego narzędzia i akcesorium. Inne są droższe (np. konwerter momentu obrotowego).

Wężyk z grzechotką

Zacznijmy od czegoś bardzo przydatnego: kluczy płasko-oczkowych z grzechotką. Będą wielkim atutem, nawet jeśli użyjesz ich tylko raz.

Akumulator

To jest coś, co każdy rowerzysta powinien mieć w swoim garażu. Dobra ładowarka utrzyma baterię twojego roweru naładowaną poza sezonem. Naprawi również uszkodzone ogniwa w nagłych wypadkach.

Zwiększ ciśnienie

Miernik kompresji cylindrów najlepiej sprawdza się w profesjonalnych warsztatach. Jeśli jednak jesteś właścicielem swojego motocykla, możesz zadbać o to, aby Twój silnik był w jak najlepszym stanie.

Jak na plaży

Stylowa, antypoślizgowa mata pod motocykl doda stylu Twojemu warsztatowi i pokaże, że dbasz o swoją maszynę. Wykonana z wytrzymałych włókien nylonowych, mata jest olejoodporna i wodoodporna.

Do wszystkiego

Klucz uniwersalny jest bardzo skuteczny. Może być używany do wkręcania wszystkich rodzajów śrub, a nawet do naprawy uszkodzonych. Ten zestaw nasadek może obsługiwać rozmiary od 7 do 19 mm.

Zwiększ grzechotkę

Czasami, z powodu braku miejsca, nie da się użyć klucza w trudno dostępnym zakamarku. Pomocne może być przedłużenie grzechotki. Nasadkę można umieścić na przedłużeniu. Dzięki temu można używać grzechotki wszędzie tam, gdzie jest miejsce. Dostępna w różnych rozmiarach.

Suche ręce

Każdy off-roadowiec znajdzie suszarkę do rękawic (a także do butów; strona 100). Szybko wysuszone rękawice będą służyć dłużej i nie zgniją nawet po kilku ostrych jazdach. Jeśli rękawice mają funkcję jonizacji, to jeszcze lepiej.

+10 do Siły

To jest elektroniczny adapter momentu obrotowego. Może być używany jako klucz dynamometryczny po podłączeniu go do grzechotki. Wyświetlacz pokaże Ci, jak ustawić moment obrotowy, a następnie można rozpocząć atak. Adapter ostrzeże cię, jeśli siła jest zbyt silny. Minusem jest zakres pomiarowy 27-135 Nm. Niższe wartości są bardziej użyteczne i mogą prowadzić do słabej precyzji.

Zapal świeczkę

Tester iskry może pomóc Ci określić, czy Twój motocykl wykazuje opór. To urządzenie powie Ci, czy Twój motocykl ma opór, czy też ma problem ze świecą zapłonową.

Załóż pierścień

Sprytne, dzielone na pół pierścienie uszczelniające przedniego zawieszenia firmy Motion Pro to kolejna przydatna i fajna ciekawostka. Da się bez niego przeżyć, ale utrudni pracę.

Kręć do woli

Kolejnym prostym i nieskomplikowanym rozwiązaniem jest to: Możesz wjechać tylnym kołem na specjalne rolki, aby nasmarować łańcuch i poruszać rowerem bez podpórki centralnej, jeśli jej nie masz.

Hamuj pod prąd

Elektryczny tester płynu hamulcowego powie Ci, czy Twój DOT wymaga wymiany. Płyn wlewa się do zbiorniczka. Miernik wykorzystuje kolorowe diody LED, które pokazują zawartość wody w płynie. Czas na wymianę płynu o zawartości wody wyższej niż 2%. Prosty i praktyczny.

Ściągacz

Jeśli masz wprawę w wykonywaniu trudniejszych prac przy swoim rowerze, przyda Ci się ściągacz do łożysk (lub klucz do łożysk). To narzędzie pozwoli Ci zamocować łożyska na główce koła lub ramy.

Wyczyść, wypoleruj, odkurz i nasmaruj

Świetnym wyborem jest bawełna do polerowania. Jest ona nasączona specjalną mieszanką substancji chemicznych. Może być używana do czyszczenia zardzewiałych części aluminiowych, wahaczy i wszelkich innych miejsc, które mogły zostać zabrudzone przez rdzę, smar lub olej. Można nią również polerować powierzchnie metalowe.

Adapter do zaworów

Jesteś sfrustrowany, gdy Twój wężyk nie mieści się między tarczą a obręczą opony? Świetnym rozwiązaniem jest adapter do wentyli. Dzięki niemu możesz podłączyć kompresor i napompować oponę. Są one dostępne w większości sklepów motocyklowych.

Szczotka, pasta...

Każdy łańcuch trzeba od czasu do czasu wyczyścić. Jest wiele sposobów, aby to zrobić. Jedni wolą benzynę, inni naftę. Najlepiej używać do tego celu gotowych roztworów. Połączenie ich ze specjalną szczotką sprawi, że będzie to łatwe i szybkie.

Smary do lin

Liny (np. sprzęgła czy gazu) muszą być smarowane od święta. To małe urządzenie ułatwi czyszczenie i porządkowanie bez żadnych dodatkowych czynności. Rozpyl smar na urządzenie i umieść je na linie.

Suche buty

Choć trudno nazwać to narzędziem to z pewnością zostanie docenione w Twoim garażu, szczególnie jeśli było używane do dziarania w terenie lub po konkretnej burzy. Dzięki niej szybko wysuszysz buty i sprawisz, że będą gotowe do użycia. Możesz też zaopatrzyć się w jonizację antybakteryjną.

narzędzia motocyklowe

Bez młota to nie robota

Czasami śruba, której potrzebujesz, utknęła w miejscu i nie chce wyjść. Ten problem można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań jest wkrętarka udarowa. Wystarczy przymocować go do śruby z łbem i uderzyć młotkiem.

Więcej luzu

Ten sprytny gadżet pozwoli Ci zmierzyć luz łańcucha w Twoim motocyklu. Jest prosty w użyciu i szybko powie Ci, czy Twój łańcuch jest zbyt napięty.

Magnetyzm zwierzęcy

Ile razy widziałeś, jak śruba wpadła do owiewki silnika lub silnika? Tak trudno było ją wyjąć bez demontażu silnika. Chwytak z palnikiem będzie wtedy w sam raz.

Odtwórz gwint

Zdarza się, że podczas wykonywania poważniejszej pracy, np. przy silniku, możesz zerwać lub uszkodzić gwint. Nie wszystko jest jeszcze stracone. Można to naprawić za pomocą narzędzia do naprawy gwintów wewnętrznych.

Na łańcuchu

Jeżeli chcesz samodzielnie serwisować łańcuch, dobrym wyborem jest skuwacz łańcucha. To nie jest zabawka dla osób o słabym sercu. Łatwo tu popełnić błąd.

Bądź jak magneto

Bransoletka magnetyczna może przydać się w każdej pracy. Dzięki niej zawsze będziesz mieć przy sobie odpowiednie narzędzia motocyklowe, takie jak podkładki, nakrętki czy śruby. Jest to proste, ale skuteczne rozwiązanie.

Porządek to podstawa

Wiesz, jak ważne może być utrzymanie warsztatu w czystości, jeśli lubisz majsterkować. Jesteś entuzjastą majsterkowania, więc wiesz, jak ważne może być utrzymanie garażu w czystości. Powinieneś zorganizować swój warsztat. Perforowane ściany modułowe to świetny pomysł. Mogą one być wykorzystane do stworzenia profesjonalnego warsztatu. Nie będziesz musiał przeklinać o tym, gdzie są wszystkie Twoje narzędzia i klucze, bo zawsze będziesz wiedział dokładnie, gdzie jest płaska ósemka.