Prasy hydrauliczne można znaleźć w prawie wszystkich warsztatach samochodowych i przemysłowych. Służą do napraw układów hamulcowych, łożysk i obróbki plastycznej metali. Na co zwrócić uwagę wybierając prasę hydrauliczną do swojego małego warsztatu?

Budowa i zasada działania prasy hydraulicznej

Najważniejszym elementem prasy hydraulicznej są połączone ze sobą cylindry, które wypełnione są cieczą hydrauliczną. Zazwyczaj jest to olej hydrauliczny. Cylindry są pod ciśnieniem dzięki szczelnie zamkniętym tłokom, które poruszają się w cylindrach. Zasada zachowania energii jest wykorzystywana do konstruowania pras hydraulicznych. Oznacza to, że praca wykonana przez tłok pompy jest równa sile nacisku pomnożonej przez przemieszczenie tłoka. Prasa hydrauliczna będzie wywierała większą siłę nacisku, jeśli tłok będzie działał jak pompa do tłoka.

Prasy hydrauliczne składające się z pompy tłokowej, cylindrów i pompy tłokowej najlepiej nadają się do zadań, które nie wymagają wysokiego ciśnienia. Zamiast pomp tłokowych stosuje się pompy o ciśnieniu rzędu kilku tysięcy ton - łopatkowe lub zębate, które są napędzane silnikami elektrycznymi.

Tłokowe prasy hydrauliczne charakteryzują się niską awaryjnością, uniwersalnością zastosowania oraz dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzają się również w niesprzyjających warunkach pracy.

Jaką prasę hydrauliczną wybrać do swojego warsztatu?

Na rynku dostępnych jest wiele pras hydraulicznych, które można dopasować do wymagań swojej pracy, potrzeb warsztatu oraz intensywności pracy. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy zwrócić uwagę na rodzaj napędu, budowę korpusu, konstrukcję roboczą, siłę nacisku oraz wszelkie akcesoria, które ułatwią pracę.

Rodzaj napędu

Na rynku pras hydraulicznych dostępne są trzy rodzaje: hydrauliczno-pneumatyczne, ręczne (ręczno-legalne) oraz z napędem elektrycznym.

Prasy ręczne są uruchamiane za pomocą pompy napędzanej siłą mięśni, albo za pomocą pompy ręcznej, albo pedału nożnego. Prasy te charakteryzują się większą precyzją sterowania i mniejszą siłą nacisku niż prasy z innymi rodzajami napędu.

Prasy hydrauliczno-pneumatyczne, które są napędzane przez kompresor, są jedną z najbardziej powszechnych konstrukcji stosowanych w większych fabrykach lub warsztatach. Są one łatwe w obsłudze i zapewniają dużą siłę nacisku dzięki systemowi hydrauliczno-pneumatycznemu. Wymagają one jednak regularnych przeglądów w celu zapewnienia szczelności układu.

Prasy elektryczne to ciche urządzenia, które charakteryzują się wysoką kulturą pracy, dużą siłą nacisku i zaawansowaną konstrukcją. Nie wymagają sprężonego powietrza ani olejów hydraulicznych do pracy znamionowej i zajmują mniej miejsca, a jednocześnie zapewniają wysoką funkcjonalność.

warsztat samochodowy

Korpus prasy

Prasa warsztatowa może składać się z korpusu wysięgnikowego lub ramowego.

Najbardziej powszechnym typem prasy używanym w warsztatach samochodowych jest prasa z korpusem ramowym. Służą one do wciskania sworzni, tulei wałów, łożysk oraz do wciskania sworzni. Mogą być jedno- lub wielopunktowe. Prasy te są na ogół tańsze niż prasy wysięgowe.

Prasy z korpusem wysięgowym mają kształt litery C. Ich największą zaletą jest łatwy dostęp do stołu roboczego z wielu stron. Pozwala to na obróbkę większych materiałów, takich jak np. duże arkusze blachy. Prasy te wykorzystywane są do wykrawania, tłoczenia, kucia, gięcia blach, dziurkowania i cięcia. Są one bardziej podatne na zużycie mechaniczne i uszkodzenia wynikające z intensywnej eksploatacji.

Nacisk prasy

Do zastosowań warsztatowych prasy hydrauliczne nie muszą być bardzo mocne. W większości przypadków wystarczy prasa, która może naciskać 20-30 ton. Dostępne są konstrukcje, które mogą naciskać 50 do 100 ton. Prasa, która może wytworzyć 20 ton wystarczy dla większości potrzeb warsztatowych.

Akcesoria i wyposażenie dodatkowe

O użyteczności prasy decyduje jej dodatkowe wyposażenie. Warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, takimi jak zatrzymanie tłoka w dowolnej pozycji, regulowana wysokość blatów, czy dodatkowa pompa hydrauliczno pneumatyczna w przypadku pras ręcznych.

Podsumowanie

Przed wyborem prasy hydraulicznej do swojego warsztatu, należy najpierw przeanalizować lokalizację, potrzeby i dostępną przestrzeń. Następnie należy zdefiniować rodzaj wykonywanych prac i określić siłę nacisku, jaka będzie wymagana do ich komfortowego wykonania.